Hlavní nabídka

Obsah stránky

Jesenice má jako první v Evropě veřejné osvětlení šetrné k přírodě

úterý, 15. květen 2018 // Město

Mezi Kocandou a Mladíkovem, částmi Jesenice, byla dokončena výstavba chodníku s veřejným osvětlením, které mají malý negativní dopad na životní prostředí.

Text // Jitka Chmelařová


Modrá složka světla je v těchto částech Jesenice u Prahy výrazně potlačena. Lampy tak svítí žlutě. „Dopady bílého LED osvětlení na životní prostředí se zabývá mnoho vědců po celém světě, z výsledků jejich veřejně dostupných výzkumů vyplývá, že na živé organismy má vliv jak intenzita osvětlení, tak i barva použitého světla,“ říká starostka Jesenice Radka Vladyková s tím, že jako první v Evropě nainstalovali v Jesenici LED osvětlení se speciálním filtrem modrého světla, který sníží jeho podíl na hodnoty pod jedno procento běžně používaných LED diod.

Světlo řídí biologické hodiny všech živých organismů, jak fauny, tak i flory. Modré světlo probouzí organismy a je přirozené pro den, v noci by mu neměly být vůbec vystaveny. V opačném případě se poruší biologické hodiny. Narušení přirozeného biorytmu vede u lidí k poruchám spánku, vzniku depresí, a dalších civilizačních chorob. Negativní dopad má však mimo jiné i na reprodukční cyklus zvířat a růst rostlin.

„Využili jsme moderní technologie k tomu, abychom zajistili pro naše lidi osvětlení chodníku, na druhou stranu jsme hledali řešení, které ochrání i přírodu kolem nás. Osvětlení se po jedenácté v noci automaticky utlumí na dvacet procent a zpět se plně rozsvítí v pět hodin ráno. Pokud někdo v noci vstoupí na chodník, zareaguje fotobuňka, která chodník rozsvítí naplno, pak se zase utlumí,“ dodává Vladyková.

Město Jesenice tak šetří elektrickou energii a zároveň i minimalizujeme dopady na životní prostředí, chodník ale zůstává dostatečně osvětlen pro bezpečný pohyb chodců.

Oficiální předání osvětlení proběhne ve středu 16.5. v 19.00 hodin přímo na chodníku mezi Kocandou a Mladíkovem v Jesenici.

Jana Hanušková 15.5. 2018 Jesenice

Kontakt: Zuzana Mojžíšková zuzana.mojziskova@mujesenice.cz 702 194 555

Patička stránky

Dnes je 27. červen 2019
Svátek má Ladislav

Kalendář akcí // na červen

Nejbližší připravovaná akce

Cvičení pro seniory

27. červen 2019 // SPORT

Mobilní rozhlas // registrace