Hlavní nabídka

Obsah stránky

Mimořádné zasedání zastupitelstva 6.6.2019 - zápis z jednání

pátek, 07. červen 2019 // Město

Vážení občané, informujeme o projednaných bodech mimořádného zasedání zastupitelstva, které se konalo dne 6.6.2019

Text // Jitka Chmelařová


Dne 6.6.2019 se konalo mimořádné zasedání zastupitelstva města Jesenice. Na programu byly dva body:

1) Návrh opozičních zastupitelů k odvolání pana Ing. Martina Langa z Rady města Jesenice. Zastupitelstvo města neodvolalo pana Langa z Rady města, přijalo však k tomuto bodu toto usnesení:

Zastupitelstvo města Jesenice konstatuje, že názory pana zastupitele Ing. Martina Langa zveřejněné na jeho soukromém facebookovém profilu vůči poslancům Parlamentu ČR a proti prezidentu Miloši Zemanovi v reakci na zdanění církevních restitucí, nevyjadřují názory Zastupitelstva ani Rady města Jesenice, jedná se výhradně o jeho osobní prohlášení. Zastupitelstvo města Jesenice konstatuje, že byť se dle slov Ing. Martina Langa jednalo o nadsázku, odlišný názor má být vždy vyjádřen slušně a věcně.

2) Veřejná zakázka na zhotovitele nové základní školy ve Zdiměřicích:

Zastupitelstvo města Jesenice po konzultaci s několika odborníky na veřejné zakázky a obdobné projekty rozhodlo o zrušení veřejné zakázky na stavbu nové základní školy ve Zdiměřicích.

Ke zrušení veřejné zakázky vedly zastupitelstvo tyto hlavní důvody:

a) Ekonomické

V důsledku nestandardně nastavených podmínek soutěže (definovaných ještě bývalým vedením města) by vítězná nabídka znamenala výrazně vyšší cenu, než předpokládal rozpočet projektanta, a delší termín realizace, než bylo předpokládáno.

b) Potřeba revize projektové dokumentace

Na problém s projektovou dokumentací upozornil administrátor veřejné zakázky - k dokumentaci v zadávacím řízení přišlo více než 100 dotazů. Stavba podle nepřesné projektové dokumentace, resp. nepřesného výkazu výměr by si mohla vyžádat vícepráce a tudíž nekontrolovatelné náklady. Mohlo by se stát, že by se město zadlužilo na 20 let tak, že by nebylo schopné financovat téměř žádné jiné potřebné projekty.

Podle stejné projektové dokumentace se nyní realizuje rozšíření komunikace Hrnčířská na místě budoucí školy a byť dle smlouvy mělo být dílo dokončeno do 6. 11. 2018, byl ještě bývalou paní starostkou termín posunut do 24. 5. 2019 a odsouhlaseny vícepráce ve výši 1 mil. Kč (10 % původní ceny). Dílo doposud však hotové není a zhotovitel se v květnu obrátil na město s požadavkem dalších nutných víceprací pro zdárné dokončení díla, jelikož výkaz výměr nepočítal s nutnou sanací zemní pláně dle normy tak, aby se vozovka v budoucnu nepropadala. Zhotovitel tak požaduje úhradu dalších víceprací v hodnotě cca 700 tis. Kč a opět posunutí termínu. Tento příklad ukazuje, jak komplikovaná by na základě současné projektové dokumentace mohla být stavba školy a jak nepředvídatelné by byly náklady.

Usnesení zastupitelstva o zrušení veřejné zakázky neznamená, že projekt školy byl zrušen. Cílem vedení města je příprava nového zadávacího řízení tak, aby byla veřejná zakázka vypsána na podzim tohoto roku a v únoru 2020 uzavřena smlouva se zhotovitelem. Termín dokončení stavby se předpokládá v srpnu 2021. I v případě, že by byla nyní uzavřena smlouva se zhotovitelem, dílo by bylo dokončeno nejdříve na jaře 2021. Přijdeme tak jen o několik měsíců, ale pokusíme se udělat maximum pro eliminaci budoucích rizik.

Těsně před závěrem zasedání zastupitelstva vystoupil pan zastupitel Lang se svým prohlášením, kde poděkoval svým kolegům a rezignoval na post člena Rady města Jesenice z důvodu svého pracovního vytížení. Pan Lang nadále zůstává členem Zastupitelstva města Jesenice, o novém radním bude hlasovat Zastupitelstvo města Jesenice na svém řádném jednání 20. června 2019.


Diskuse ke článku // přidejte svůj názor

Patička stránky

Dnes je 23. srpen 2019
Svátek má Sandra

Kalendář akcí // na srpen

Nejbližší připravovaná akce

Duchovní slovo sv.Bartoloměj

25. srpen 2019 // KULTURA

Mobilní rozhlas // registrace